Seznam herců a režisérů

Mel Gibson

Herec / Režisér
Sdílet:

Osobní informace

  • Jméno: Mel Gibson
  • Datum narození: 03, led 1956
  • Země: Peekskill, New York, USA
Social:

Životopis

Mel Gibson se narodil v New Yorku roku 1956, ale celé dětství strávil v Austrálii. Chodil tam do katolické školy a po dokončení se chtěl stát novinářem nebo kuchařem, ale když zjistil jak je dobrý v dramatickém kurzu, chtěl se stát profesionálním hercem. Do Ameriky se vrátil když mu bylo 12 let a od té doby si začal plnit americký sen. Jeho úplně první filmová role byla v roce 1977 ve filmu Summer city, ale film díru do světa neudělal, to až jeho další film Mad Max, který z něho udělal herecký sexsymbol. Film se dočkal ještě dalších dvou dílů. Mimoto se tento film stal jedním z nejvíce komerčně úspěšných filmů v Austrálii, celkově si po celém světě vydělal 100 miliónů amerických dolarů.

80. léta pro něj byla přímo přínosem. V roce 1981 za roli ve filmu Galipoli dostal své druhé AFI, téhož roku si zahrál znovu šíleného Maxe ve filmu Bojovník silnic, který z Mela vybudoval mezinárodní hvězdu. V roce 1982 si zahrál dokonce i po boku Sigourney Weaver. Jeho první opravdový americký debut přišel ale až v roce 1984 s filmem The River. Film získal čtyři nominace na Oscara. Následující rok natočil v Austrálii třetí pokračování Mad Maxe s podtitulem Dům hromu, kde se objevila i Tina Turner. People magazín ho označil za nejvíc sexy muže. Od té doby už to s ním šlo jen nahoru.

Po jednoleté přestávce se vrátil zpět na obrazovku po boku Dannyho Glovera v kasovním trháku roku 1987 Smrtonosná zbraň. Díky úspěchu filmu byly natočeny další tři pokračování s Gloverem a Gibsonem v hlavních rolích. Svoji kariéru v 90. letech zahájil filmy Hamlet (1990), Air Amerika (1990), Forever Young (1992). Jeho první režisérský počin v roce 1993 nesl název Muž bez tváře, kde si rovněž zahrál hlavní roli.

Jeho nejúspěšnějším rokem je ale bezpochyby rok 1995, kdy zároveň režíroval a hrál Williama Wallace ve filmu Statečné srdce, který mu vynesl dva Oscary a získal několik dalších cen. V druhé polovině 90. let hrál víceméně jen v akčních krimithrillerech, jako Výkupné (1996), Spiknutí (1997) nebo v jednom z jeho nejlepších filmů Odplata (1999), která se dočkala v roce 2006 své prodloužené verze.

Nové tisíciletí zahájil historickým velkofilmem Patriot, kde bojoval v dobách revoluce za nezávislost Spojených států. Stejný rok si zahrál i v romantické komedii Po čem ženy touží. V roce 2002 si zahrál ve svém prvním válečném filmu Údolí stínů a téhož roku přišel jeho další velký úspěch s filmem Znamení. V roce 2004 usedl do režisérského křesla a natočil snímek Umučení Krista, který je dodnes nejúspěšnějším R-kovým filmem. V té době již neměl chuť hrát a tak v roce 2006 zrežíroval film Apocalypto. Téhož roku měl problémy se zákonem, když opilý řídil auto a ještě měl rasistické poznámky.

V roce 2010 se vrátil zpět na filmová plátna s thrillerem Na hraně temnoty, ale polovina publika ho za jeho nerudné chování a rasistické poznámky odsoudila a nejevila o něho zájem. Po tomto filmu se věnoval dalším projektům jako například Moje letní prázdniny (2012), Pan Bobr (2011) a objevil se také jako hlavní záporák ve třetích Postradatelných Sylvestera Stallona. V roce 2016 přišel s akčním filmem Ve jménu krve, kde chránil svou dceru před kartelem a téhož roku zrežíroval válečný film Hacksaw ridge: Zrození hrdiny, jež pojednává o Desmondu Dossovi, který dokázal během jedné bitvy bez jediného výstřelu zachránit 75 vojáků. Film slavil velký úspěch a sklidil velké ovace i od kritikům kteří ho označili za " Zázrak" nebo " Nejlepší válečný film od Zachraňte vojína Ryana ". Mel Gibson se tak vrátil zpět v té nejlepší formě. Momentálně pracuje na projektu The Proffesor and Mad Man, který by měl mít premiéru někdy v roce 2017.

Mel byl ženatý s Robyn Moore, s níž se rozvedl v roce 2011 a pak se jeho partnerkou stala Oksana Grigorieva, která uveřejnila nahrávky, kde ji bije a nadává ji, ale udělala to prý jen pro to, aby od něj dostala co nejvíc peněz. Momentálně žije s Rossalind Ross, která by mu měla porodit jeho devátého potomka.

Mel Gibson je filmový herec, režisér a producent.

Tuto osobnost můžete vidět v letních kinech ve filmech

Newsletter

Přihlašte se do našeho newsletteru a zůstaňte v obraze, jaký film pod šírým nebem Vás v Praze čeká

Social

Search